კარლო არსენიშვილი „ ნასოფლარი“

გაკვეთილის გეგმა

                                                                  2017 წლის 28 აპრილი

გაკვეთილის მთავარი თემა
კარლო არსენიშვილი „ ნასოფლარი“

სწავლების საფეხური
6 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა
8 მოსწავლე

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მხატვრული ტექსტის გაგება-გააზრებისა და ტექსტთან მუშაობის უნარ-ჩვევების განმტკიცება, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება,
მოასწავლეებს გაუღვივდებათ მოხუცების მიმართ სიყვარულის, პატივისცემის, დაფასების, დახმარებუს უნარი.
გაიაზრებენ მოხუცი ადამიანების პრობლემებს.
დაეუფლებიან ლექსიკურ ერთეულებსა და ფრაზეოლოგიზმებს.
დაახასიათებენ მთავარ პერსონაჟს, გაანალიზებენ მის მდგომარეობას, შეზლებენ მოთხრობის მიხედვით ბერიკაცის ტკივის გათავისებას.
გააკეთებენ პარალელებს თემატურად მზგავს ნაწარმოებეთან.
გამოიტანენ დასკვნებს ნაწარმოების მთავარი თემისა და მნიშვნელოვანი ღირებულებების შესახებ.

წინარე ცოდნა
მოსწავლე სათანადოდ აღიქვამს წაკითხული ტექსტის შინაარსს და გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას.მოსწავლეს შეუძლია კოგნიტურ სქემებზე მუშაობა.

რესურსი
 GPRIEDის საკითხავი  ტექსტი ინდივიდუალურად ყველა მოსწავლისათვის, გრაფიკული ორგანიზატორები და ვიზუალური სქემები, ფერადი საწები ქახალდები, თვალსაჩინოებები, კომპიუტერი, პროექტორი, მარკერები და დიდი ზომის ქაღალდები, რვეული, კალამი, მაგნიტური დაფა, ცარცი.

გაკვეთილის მსვლელობა
ფაზა: „წაკითხვამდე“
1)      აქტივობა- თემატური  სიმღერის მოსმენა და დისკუსია მოუსმინეთ სიმღერას და მითხარით რაზეა სიმღერა?რა არის სიმღერის თემატიკა?რა განწყობა შეგიქმნათ ამ სიმღერამ?
2)      დღის ფრაზის გაცნობა: „- რა გადარდებს?-მარტოობა მადარდებს. ადამიანი ხშირად ხალხშია? მაგრამ მაინც მარტოდ გრზნობს თავს. ზოგჯერ თავის თავიც ეუცხოება,საკუთარ თავს გაურბის. რატომ ხტება ეს? არვიცი. საიდან მოვედი ან სად მივდივართ?არც ეს ვიცი “ გოდერზი ჩოხელი „ადამიანთა სევდა“
3)      აქტივობა -ნაწარმოების სათაურის გაცნობა და ვარაუდების რუკის შევსება (როგორ ფიქრობთ, რის შესახებ იქნება საუბარი ამ  ტექსტში?)
4)      ზღაპრის „მიწას პატრონი უნდა“ გახსენება
ფაზა: „წაკითხვის დროს“                          
5)      სამოდელი კითხვა- მასწავლებელი კითხულობს  ტექსტს დასაწყისიდან-„მუხლებშიც ისევ გადაიფიქრებდა ქალაქში წასვლას“, შემდეგ სვამს კითხვას: გამართლდა თუ არა თქვენი ვარაუდი? ვინ არის მოთხრობის მთავარი გმირი? რა პრობლემის წინაშე დგას მთავარი გმირი?
6)      ,,ურთიერთსწავლების’’ მეთოდის ინსტრუქციის გაცნობა პოსტერის საშუალებით, ორ მონაკვეთად გაყოფილი ტექსტის და სამუშაო ბარათების დარიგება.
7)      ჯგუფები ტექსტის თითოეულ ნაწილზე ცალკ-ცალკე მუშაობენ დროის სხვადასხვა მონაქვეთში და შემდეგ აკეთებენ პრეზენტაციას მონაცვლეობით.
ფაზა: „წაკითხვის შემდეგ“
8)      პერსონაჟების რუკის შევსება.
9)      „შევადაროთ მოთხრობები"- სქემის შევსება.
10)  ნამუშევრების პრეზენტაცია



5 წთ.




1 წთ.




1 წთ.

1წთ.




3 წთ.


21წთ.



5წთ.

7წთ.

შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით. ასევე მოსწავლეები შეფასდებიან : საგაკვეთილო პროცესში გამოვლენილი აქტიურობის მიხედვით შესაბამისი შეფასების რუბრიკით, რომლის კრიტერიუმებია: აქტიურობა, ჩართულობა, კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა.

საშინაო დავალება
მოწერეთ წერილი მოხყცს, რადგან იგი ელოდება ვიგაცის თანაგრზნობას.
1 წთ.

No comments:

Post a Comment